#16 — Delati dobro in živeti dobro / O učinkovitem altruizmu (Klemen Selakovic)

Skoraj vsi si želimo želimo s svojim življenjem pustiti sled, imeti pozitiven vpliv. Zato se poslužujemo donacij v dobrodelne namene.

Bi morali biti, v svetu, kjer je na voljo vedno več podatkov, bolj pozorni na učinke naših altruističnih dejanj?

V drugi solo epizodi podkasta se sprašujem o dobrem življenju, altruizmu, pomembnosti učinkovitega doniranja in neverjetni moralni priložnosti, ki jo imamo kot posamezniki, v tem času in tem prostoru.

Read More
#14 — Ali imamo ljudje svobodno voljo?

Občutek imamo, da smo kot zavestni posamezniki sposobni sprejemati odločitve, ki spreminjajo svet okoli nas in da imamo pri teh odločitvah popolno svobodo. Je možno, da nas ta občutek vara?

V prvi solo epizodi podkasta se ukvarjam z iluzijo svobodne volje in zakaj je lahko ta koncept, po mojem mnenju, tako zelo uporaben v etičnih in duhovnih plateh življenja posameznika.

Read More
#12 — Meje znanosti in razuma (Andrej P. Škraba II.)

V epizodi #12 sem pred mikrofon ponovno povabil Andreja P. Škrabo, gosta iz prve oddaje. Govorila sva o potencialnih omejitvah in namenu znanstvene metode ter morebitnih pomanjkljivostih racionalnega načina razmišljanja.

V zadnjem delu pa sem poskusil Andreja prepričati v uporabnost in koristnost meditacije ter psihedelikov za odkrivanje globljih resnic človeške zavesti.

Read More
#9 — Terapevtski potenciali MDMA (Mina Paš, dr. med.)

V tokratni epizodi s psihoterapevtko in doktorico medicine Mino Paš govoriva o terapevtskih potencialih molekule MDMA, bolj znani pod imenom Ecstasy.

Dotakneva se njene prve izkušnje, ki jo je usmerila na pot raziskovanja uporabe psihedelikov v terapevtske namene, plesne rejv kulture v 90ih, fizioloških in psiholoških učinkov ter potencialnih nevarnostih MDMA-ja.

Komentirava tudi trenutno stanje znanstvenih raziskav na področju uporabe molekule MDMA v terapevtske namene.

Read More
#7 — Mentalno zdravje, digitalne odvisnosti in marihuana (Matija Klasinc, dr. med.)

V tokratni epizodi z Matijo Klasincem, dr. med. specializantom otroške in mladostniške psihiatrije, govoriva o novodobnih izzivih za naše in predvsem mentalno zdravje mladostnikov.

Dotakneva se trenutnega stanja depresivnih, anksioznih in shizofrenih stanj med mladostniki, težav, ki jih povzročajo družbena omrežja, računalniške igrice ter uživanje marihuane.

Read More
#6 — Partnerski odnos in večno iskanje zadovoljstva (Tjaša Macerl)

Epizoda #6 ne bo toliko strokovna, bo pa malce bolj osebna, ker sem pred mikrofon povabil svojega najljubšega človeka.

S Tjašo sva v partnerskem odnosu. In s Tjašo na svet gledava malenkost drugače, zato je odnos še toliko bolj zanimiv, ker se lahko učiva drug od drugega. To je, po mojem mnenju, tudi namen tega odnosa — o tem se najbrž oba strinjava.

V tej epizodi s Tjašo govoriva o bolečini v partnerskem odnosu, svobodni volji in izbiri, duhovni rasti in o posameznikovi odgovornosti za zadovoljstvo v svojem življenju.

Read More
#5 — Zgodba o heroinu, odvisnosti, ljubezni in odgovornosti (Brane Miličevič)

V epizodi #5 z Branetom Miličevičem govoriva o njegovi neverjetni življenski preizkušnji in 15 letni borbi z odvisnostjo od heroina.

Prednosti tega internetnega formata, v katerem ni cenzure ali časovnih omejitev, sva res izkoristila za to, da sva zgodbo pokrila v malce bolj surovi in nazorni obliki, kot se to ponavadi zgodi v podobnih intervjujih.

Vsi smo ranljivi in srečo imamo, da se nam ni potrebno učiti samo na svojih napakah.

Read More
#4 — Znanost meditacije in transcendentalna stanja človeške zavesti (dr. Andrej Rus)

V epizodi #4 z dr. Andrejem Rusom govoriva o, na zahodu, vedno bolj popularni dnevni rutini - meditaciji.

Dotakneva se stereotipov, ki so še vedno povezani z njo, zadnjih znanstvenih raziskav, ki dokazujejo neverjetne koristi redne vadbe, zgodovine introspekcije v vzhodnih in zahodnih kulturah, razlik med različnimi tipi meditacije, trenutnega stanja in vzrokih za porast bolezenskih stanj povezanih z depresijo in kako lahko te starodavne metode pripomorejo k rešitvi.

Read More
#3 — Spremenjena stanja zavesti in vprašanje svobodne volje (dr. Roman Paškulin)

V epizodi #3 z dr. Romanom Paškulinom govoriva o spremenjenih stanjih zavesti, koristih in orodjih za dosego le-teh.

Dotaknila sva se zgodovine uporabe psihedelikov, trenutnega renesančnega vala novih medicinskih raziskav in njihove vrednosti za zahodno družbo danes in v prihodnosti.

V pogovoru izpostaviva tudi druge legitimne tehnike za spreminjanje stanj zavesti kot so meditacija, medicinska hipnoza ter holotropno dihanje.

Izmenjava pa tudi nekaj pogledov o obstoju svobodne volje in pomembnosti posameznikove miselne svobode.

Read More