#24 — Filozofija joge (Robert Hönn)

V tokratni epizodi, z učiteljem joge Robertom Hönnom, govoriva o globinah prakse in filozofije joge.

Govoriva o tem kaj joga je, in kaj joga ni; konceptu in paradoksu cilja v praksi meditacije; objektivnem in subjektivnem zaznavanju realnosti; iluziji časa; svobodni volji; konceptu ega; problemu hiearhičnega pogleda na področju duhovnosti in o izkušnjah doseženih s pomočjo psihedelikov.

Read More
#23 — V globine psihedeličnih izkušenj (Marko Vide)

V tokratni epizodi podkasta, s psihoterapevtom Markom Videtom, govoriva o globinah različnih manifestacij uma, doseženih s pomočjo psihedelikov - trenutno zakonsko prepovedanih substanc.

Govoriva o znanstvenih in kliničnih potencialih substanc, kot so psilocibin (nore ali svete gobice), LSD, meskalin, MDMA oz. Ekstazi in DMT, ki ga najdemo v zvarku Ayahuasce; potencialnih tveganjih in kontraindikacijah, ki so lahko prisotne ob uživanju; pomembnosti namena in okolja (set & setting); kategorizaciji MDMAja in nevrotoksičnosti; izkustvih enotnosti, svetosti, brezpogojni ljubezni in resnice; razširjeni kartografiji človeške psihe, ki jo je razvil Stanislav Grof; konceptu slabih in zahtevnejših tripov ("bad" trips); pomembnost integracije psihedeličnih izkušenj; zgodovini prohibicije teh substanc in prihodosti integracije teh orodij v zahodno družbo.

Read More
#22 — Vzhod in zahod v 21. stoletju (Žiga Vavpotič)

V tokratni epizodi z Žigo Vavpotičem govoriva o razlikah med Kitajsko in zahodno poslovno ter politično kulturo v 21. stoletju.

Dotakneva se tematik kot so: njegove izkušnje in mnenje o kitajskem načinu družbene ureditve, lokalni projekti, pri katerih je Žiga sodeloval oz. bil njihov pobudnik (Zavod Y, Simbioza ...), izzivi Slovenije in njenega političnega sistema v eri avtomatizacije in globalizacije, univerzalni temeljni dohodek in pomembnost vrednote svobode govora za sodobno družbo.

Read More
#21 — Kako izgoreti (Aljoša Bagola)

V tokratni epizodi z Aljošo Bagolo govoriva o njegovi osebni izkušnji izgorelosti in o naraščajočem trendu duševnih motenj v sodobni kapitalistični družbi.

Dotakneva se tematik kot so: stigma v družbi, ki spremlja stanja, kot so izgorevanje, depresija in anksioznost, koncept vsiljenih vrednot delavske družbe, kapitalistična ureditev in njen vpliv na duševna stanja, iskanje pripadnosti in potrjevanje občutka lastne vrednosti v svetu družbenih omrežij, patologija nenehnega hlastanja po uspehu, pomembnost globjih odnosov in ustvarjalnosti v eri avtomatizacije ter šolski sistem in vzgoja otrok.

Read More
#20 — Kako znižati svojo samozavest? (Anton Majhen)

Anton Majhen je izvenklinični psihoterapevt in mentalni trener, predvsem na področju doseganja športnih in poslovnih rezultatov. Delal je kot vodja enote za usposabljanje specialne enote policije in član pogajalske skupine kriminalistične policije Slovenije.

Govorila sva o temah kot so: patologija prevelikega občutka lastne vrednosti, ki vodi v bolezenska stanja (depresija in anksioznost), koncept upanja in zavisti, škodljivosti stresa, placebo efekt, potrditvena izkrivljanja realnosti (confirmation bias), industrija seminarjev samopomoči in osebnostne rasti, usoda, razsvetljenje in svobodna volja, koncept zlobe, partnerski odnosi, vzgoja otrok v današnji dobi, itd.

Read More
#19 — Onkraj materialistične paradigme (prof. dr. Marko Pavliha)

V tokratni epizodi govorim s prof. dr. Markom Pavliho, mednarodno uglednim pravnikom in nekdanjim politikom, o problemih pretežno materialistične miselnosti, ki v tem času prevladuje na znanstvenih področjih in zahodni družbi.

Dotakneva se njegove osebne poti skozi slovenski politični prostor in začetkov udejstvovanja v duhovnih temah vzhodnjaških filozofij in praks.

V drugem delu pa spregovoriva o temah kot so: povezava med zavestjo in možgani, umetna inteligenca, naše popačeno zaznavanje realnosti, izzivih jezika za pravilno opisovanje sveta, uporabnost psihedeličnih substanc za namene razširanja zavesti in problematika alkoholizma v Slovenski družbi.

Read More
#18 — Izkušnja Ayauascue in izkušnja Vipassane (Jani Pravdič)

V tokratni epizodi govorim z Janijem Pravdičem, uspešnim serijskim podjetnikom, ki je eden izmed mojih najboljših prijateljev in definitivno na seznamu najbolj zanimivih ljudi, ki jih poznam. Jani se je pravkar vrnil iz amazonskega pragozda, kjer je imel ponovno srečanje z zelo posebno rastlino - Ayahuasco. Do tega podkasta sem se ga izogibal, ker sem si želel prvič slišati o izkušnji, ki jo je imel, direktno v etru.

Read More
#16 — Delati dobro in živeti dobro / O učinkovitem altruizmu (Klemen Selakovic)

Skoraj vsi si želimo želimo s svojim življenjem pustiti sled, imeti pozitiven vpliv. Zato se poslužujemo donacij v dobrodelne namene.

Bi morali biti, v svetu, kjer je na voljo vedno več podatkov, bolj pozorni na učinke naših altruističnih dejanj?

V drugi solo epizodi podkasta se sprašujem o dobrem življenju, altruizmu, pomembnosti učinkovitega doniranja in neverjetni moralni priložnosti, ki jo imamo kot posamezniki, v tem času in tem prostoru.

Read More
#14 — Ali imamo ljudje svobodno voljo?

Občutek imamo, da smo kot zavestni posamezniki sposobni sprejemati odločitve, ki spreminjajo svet okoli nas in da imamo pri teh odločitvah popolno svobodo. Je možno, da nas ta občutek vara?

V prvi solo epizodi podkasta se ukvarjam z iluzijo svobodne volje in zakaj je lahko ta koncept, po mojem mnenju, tako zelo uporaben v etičnih in duhovnih plateh življenja posameznika.

Read More
#12 — Meje znanosti in razuma (Andrej P. Škraba II.)

V epizodi #12 sem pred mikrofon ponovno povabil Andreja P. Škrabo, gosta iz prve oddaje. Govorila sva o potencialnih omejitvah in namenu znanstvene metode ter morebitnih pomanjkljivostih racionalnega načina razmišljanja.

V zadnjem delu pa sem poskusil Andreja prepričati v uporabnost in koristnost meditacije ter psihedelikov za odkrivanje globljih resnic človeške zavesti.

Read More
#9 — Terapevtski potenciali MDMA (Mina Paš, dr. med.)

V tokratni epizodi s psihoterapevtko in doktorico medicine Mino Paš govoriva o terapevtskih potencialih molekule MDMA, bolj znani pod imenom Ecstasy.

Dotakneva se njene prve izkušnje, ki jo je usmerila na pot raziskovanja uporabe psihedelikov v terapevtske namene, plesne rejv kulture v 90ih, fizioloških in psiholoških učinkov ter potencialnih nevarnostih MDMA-ja.

Komentirava tudi trenutno stanje znanstvenih raziskav na področju uporabe molekule MDMA v terapevtske namene.

Read More
#7 — Mentalno zdravje, digitalne odvisnosti in marihuana (Matija Klasinc, dr. med.)

V tokratni epizodi z Matijo Klasincem, dr. med. specializantom otroške in mladostniške psihiatrije, govoriva o novodobnih izzivih za naše in predvsem mentalno zdravje mladostnikov.

Dotakneva se trenutnega stanja depresivnih, anksioznih in shizofrenih stanj med mladostniki, težav, ki jih povzročajo družbena omrežja, računalniške igrice ter uživanje marihuane.

Read More
#6 — Partnerski odnos in večno iskanje zadovoljstva (Tjaša Macerl)

Epizoda #6 ne bo toliko strokovna, bo pa malce bolj osebna, ker sem pred mikrofon povabil svojega najljubšega človeka.

S Tjašo sva v partnerskem odnosu. In s Tjašo na svet gledava malenkost drugače, zato je odnos še toliko bolj zanimiv, ker se lahko učiva drug od drugega. To je, po mojem mnenju, tudi namen tega odnosa — o tem se najbrž oba strinjava.

V tej epizodi s Tjašo govoriva o bolečini v partnerskem odnosu, svobodni volji in izbiri, duhovni rasti in o posameznikovi odgovornosti za zadovoljstvo v svojem življenju.

Read More
#5 — Zgodba o heroinu, odvisnosti, ljubezni in odgovornosti (Brane Miličevič)

V epizodi #5 z Branetom Miličevičem govoriva o njegovi neverjetni življenski preizkušnji in 15 letni borbi z odvisnostjo od heroina.

Prednosti tega internetnega formata, v katerem ni cenzure ali časovnih omejitev, sva res izkoristila za to, da sva zgodbo pokrila v malce bolj surovi in nazorni obliki, kot se to ponavadi zgodi v podobnih intervjujih.

Vsi smo ranljivi in srečo imamo, da se nam ni potrebno učiti samo na svojih napakah.

Read More