Posts in AIDEA
#31 — Đorđe (Đorđe Aleksić Dimitrijević)

V epizodi #31 z Đorđe Aleksić Dimitrijevićem debatirava o povezavah med filozofijo in znanostjo; obstoju ter dojemanju materialističnega sveta; najtrdnejših aksiomih in resnicah; o zavesti ter doživljanjih prve osebe; nivojih resničnosti ter ekperimentiranja; o psihedelikih in vplivih kemijskih procesov na doživljanje; povezavi med telesom ter zavestjo in kulturi debatiranja v sodobni družbi.

Read More
#24 — Filozofija joge (Robert Hönn)

V tokratni epizodi, z učiteljem joge Robertom Hönnom, govoriva o globinah prakse in filozofije joge.

Govoriva o tem kaj joga je, in kaj joga ni; konceptu in paradoksu cilja v praksi meditacije; objektivnem in subjektivnem zaznavanju realnosti; iluziji časa; svobodni volji; konceptu ega; problemu hiearhičnega pogleda na področju duhovnosti in o izkušnjah doseženih s pomočjo psihedelikov.

Read More
#23 — V globine psihedeličnih izkušenj (Marko Vide)

V tokratni epizodi podkasta, s psihoterapevtom Markom Videtom, govoriva o globinah različnih manifestacij uma, doseženih s pomočjo psihedelikov - trenutno zakonsko prepovedanih substanc.

Govoriva o znanstvenih in kliničnih potencialih substanc, kot so psilocibin (nore ali svete gobice), LSD, meskalin, MDMA oz. Ekstazi in DMT, ki ga najdemo v zvarku Ayahuasce; potencialnih tveganjih in kontraindikacijah, ki so lahko prisotne ob uživanju; pomembnosti namena in okolja (set & setting); kategorizaciji MDMAja in nevrotoksičnosti; izkustvih enotnosti, svetosti, brezpogojni ljubezni in resnice; razširjeni kartografiji človeške psihe, ki jo je razvil Stanislav Grof; konceptu slabih in zahtevnejših tripov ("bad" trips); pomembnost integracije psihedeličnih izkušenj; zgodovini prohibicije teh substanc in prihodosti integracije teh orodij v zahodno družbo.

Read More
#22 — Vzhod in zahod v 21. stoletju (Žiga Vavpotič)

V tokratni epizodi z Žigo Vavpotičem govoriva o razlikah med Kitajsko in zahodno poslovno ter politično kulturo v 21. stoletju.

Dotakneva se tematik kot so: njegove izkušnje in mnenje o kitajskem načinu družbene ureditve, lokalni projekti, pri katerih je Žiga sodeloval oz. bil njihov pobudnik (Zavod Y, Simbioza ...), izzivi Slovenije in njenega političnega sistema v eri avtomatizacije in globalizacije, univerzalni temeljni dohodek in pomembnost vrednote svobode govora za sodobno družbo.

Read More