Posts in AIDEA
#31 — Đorđe (Đorđe Aleksić Dimitrijević)

V epizodi #31 z Đorđe Aleksić Dimitrijevićem debatirava o povezavah med filozofijo in znanostjo; obstoju ter dojemanju materialističnega sveta; najtrdnejših aksiomih in resnicah; o zavesti ter doživljanjih prve osebe; nivojih resničnosti ter ekperimentiranja; o psihedelikih in vplivih kemijskih procesov na doživljanje; povezavi med telesom ter zavestjo in kulturi debatiranja v sodobni družbi.

Read More
#24 — Filozofija joge (Robert Hönn)

V tokratni epizodi, z učiteljem joge Robertom Hönnom, govoriva o globinah prakse in filozofije joge.

Govoriva o tem kaj joga je, in kaj joga ni; konceptu in paradoksu cilja v praksi meditacije; objektivnem in subjektivnem zaznavanju realnosti; iluziji časa; svobodni volji; konceptu ega; problemu hiearhičnega pogleda na področju duhovnosti in o izkušnjah doseženih s pomočjo psihedelikov.

Read More
#23 — V globine psihedeličnih izkušenj (Marko Vide)

V tokratni epizodi podkasta, s psihoterapevtom Markom Videtom, govoriva o globinah različnih manifestacij uma, doseženih s pomočjo psihedelikov - trenutno zakonsko prepovedanih substanc.

Govoriva o znanstvenih in kliničnih potencialih substanc, kot so psilocibin (nore ali svete gobice), LSD, meskalin, MDMA oz. Ekstazi in DMT, ki ga najdemo v zvarku Ayahuasce; potencialnih tveganjih in kontraindikacijah, ki so lahko prisotne ob uživanju; pomembnosti namena in okolja (set & setting); kategorizaciji MDMAja in nevrotoksičnosti; izkustvih enotnosti, svetosti, brezpogojni ljubezni in resnice; razširjeni kartografiji človeške psihe, ki jo je razvil Stanislav Grof; konceptu slabih in zahtevnejših tripov ("bad" trips); pomembnost integracije psihedeličnih izkušenj; zgodovini prohibicije teh substanc in prihodosti integracije teh orodij v zahodno družbo.

Read More
#22 — Vzhod in zahod v 21. stoletju (Žiga Vavpotič)

V tokratni epizodi z Žigo Vavpotičem govoriva o razlikah med Kitajsko in zahodno poslovno ter politično kulturo v 21. stoletju.

Dotakneva se tematik kot so: njegove izkušnje in mnenje o kitajskem načinu družbene ureditve, lokalni projekti, pri katerih je Žiga sodeloval oz. bil njihov pobudnik (Zavod Y, Simbioza ...), izzivi Slovenije in njenega političnega sistema v eri avtomatizacije in globalizacije, univerzalni temeljni dohodek in pomembnost vrednote svobode govora za sodobno družbo.

Read More
#21 — Kako izgoreti (Aljoša Bagola)

V tokratni epizodi z Aljošo Bagolo govoriva o njegovi osebni izkušnji izgorelosti in o naraščajočem trendu duševnih motenj v sodobni kapitalistični družbi.

Dotakneva se tematik kot so: stigma v družbi, ki spremlja stanja, kot so izgorevanje, depresija in anksioznost, koncept vsiljenih vrednot delavske družbe, kapitalistična ureditev in njen vpliv na duševna stanja, iskanje pripadnosti in potrjevanje občutka lastne vrednosti v svetu družbenih omrežij, patologija nenehnega hlastanja po uspehu, pomembnost globjih odnosov in ustvarjalnosti v eri avtomatizacije ter šolski sistem in vzgoja otrok.

Read More
#20 — Kako znižati svojo samozavest? (Anton Majhen)

Anton Majhen je izvenklinični psihoterapevt in mentalni trener, predvsem na področju doseganja športnih in poslovnih rezultatov. Delal je kot vodja enote za usposabljanje specialne enote policije in član pogajalske skupine kriminalistične policije Slovenije.

Govorila sva o temah kot so: patologija prevelikega občutka lastne vrednosti, ki vodi v bolezenska stanja (depresija in anksioznost), koncept upanja in zavisti, škodljivosti stresa, placebo efekt, potrditvena izkrivljanja realnosti (confirmation bias), industrija seminarjev samopomoči in osebnostne rasti, usoda, razsvetljenje in svobodna volja, koncept zlobe, partnerski odnosi, vzgoja otrok v današnji dobi, itd.

Read More